Mindenhol új kifejezésekkel találkozunk, mint például az NFT és a blockchain, nagy ígérettel a jövőre nézve. De mi a helyzet a hype-val? Hagyjuk, hogy a számítógépes tudós és a kriptokritikus, J Enterprgen Geuter elmagyarázza nekünk.
J enterprgen Geuter (más néven tante), 1979-ben született, számítástechnikát és filozófiát tanult az oldenburgi Egyetemen. Független tudósként dolgozik, és elsősorban a digitálissal, mint az élet valóságával, a digitális és algoritmusszabályozás etikájával foglalkozik. Spiegel, Zeit, s .. Dddeutsche) a technológia társadalmi és politikai kérdéseivel kapcsolatos témákban ír. 2018-ban a német Bundestag „Digtale Agenda” Bizottságának szakértője volt a blokklánc témájában. A „The Third Web” című cikkében dekonstruálja a kriptovaluta és az NFT körüli hype-t. Ez az egyik oka annak, hogy szakértőként megkérdezzük tőle, mit jelent az NFT valójában a zene és a művészet világában.
Tonspion: mindenki az NFT-ről és a blockchain technológiáról beszél. De mi ez valójában?
Geuter: az ” NFT „egy úgynevezett” token ” a blokkláncon. A blokkláncok elosztott adatbázisok. Ezekkel nincs olyan központi szerver, amely eldönti, hogy mi jön be, inkább a hálózat meglehetősen összetett folyamatain keresztül tárgyalják meg, mely bejegyzéseket lehet megtenni. Ezenkívül nem törölhet semmit a blokkláncokban, de mindig új adatokat adjon hozzá.
A blokkláncok elsősorban tranzakciókat (azaz átutalásokat) kezelnek egyik számláról a másikra. A blokkláncok „tokenjei” olyan objektumok, amelyeket oda-vissza küldenek. El lehet képzelni, ez nagyjából olyan, mint egy 5 euro Megjegyzés: Ez is egy token, hogy adhat oda-vissza.
Az NFT-k különleges tokenek, mert egyediek. Ezt ebben az összefüggésben „nem helyettesíthetőnek” nevezik. Az előző példánál maradva: az 5 eurós bankjegyek „helyettesíthetők”, mert mind azonosak. Nem számít, melyik 5 van. Ha egy művész aláírná az 5 eurós bankjegyet, akkor „nem helyettesíthetővé” válna, mert most ennek az egyedi jegyzetnek különleges minősége vagy jelentése van.
Az NFT-k némileg különlegesek, mert a digitális objektumok általában szabadon másolhatók: az MP3 fájlok minden példánya megegyezik a többiekkel, és ez a másolási funkció az Internet legalacsonyabb technikai szintjén működik. Ezért a digitális objektumok „egyedivé” tételének egyik változataként az NFT-k bizonyos különleges szerepet töltenek be.
Hogyan hozhatok létre NFT-t a zenémből vagy a műalkotásaimból?
Az NFT létrehozásának folyamatát „pénzverésnek”nevezik. Az NFT-k létrehozásakor durván szólva egy új tokent egyszerűen létrehoznak egy blokkláncon. Ez szinte „a semmiből” kerül át annak a személynek a számlájára, aki „megverte” az NFT-t. Maga az NFT általában nem tartalmazza azt az objektumot, amelyre utal (kép, hangfájl stb.), mert a blokkláncok nem tudnak ésszerűen feldolgozni nagyobb mennyiségű adatot, hanem egy linket az objektumhoz.
Amikor egy NFT-t „vernek”, létrejön egy adatrekord, amelyben hivatkozás van egy objektumra. Mint egy post-it, amelyre valaki azt írta:”a Mona Lisa”.
Fontos megérteni, hogy valaki más könnyen létrehozhat egy másik NFT-t ugyanazzal a linkkel. Maga az NFT egyedülálló, de a tartalomnak nem kell annak lennie!
Az NFT-k létrehozásakor díjak merülnek fel-az alkalmazott blokklánctól függően, amelyeket néha „gáznak”is neveznek. Ezek a díjak a blokklánc elosztott jellegéhez kapcsolódnak, amelyben az egészet tárolni kell.
Sok művész és zenész reméli az NFT – t, hogy végre megkapja a munkájáért megérdemelt fizetést, amelyet például a streaming szolgáltatások nem fizetnek. Az NFT nem nyit meg teljesen új üzleti modelleket a zene, a művészet vagy a játékok számára?
Nos. Az egyedi tárgyak eladása a művészek számára sem újdonság: manapság az is gyakori, hogy például számozott nyomatokat vagy aláírt nagylemezeket vagy felvételek mesterszalagjait értékesítik. Az újdonság természetesen az, hogy ezt most teljesen digitálisan megteheti. Eddig az egyediség többnyire egy fizikai tárgyból származott, amelyet természetesen az Interneten keresztül lehet értékesíteni. Most már lehetséges a digitális technológiák használata, amelyek lehetővé teszik tetszőleges számú objektum létrehozását szinte költség nélkül, annak érdekében, hogy ezeket az objektumokat eladják. Itt inkább a kialakult mechanizmusok digitális fordítása.
Egyes művészek kísérleteznek azzal, hogy az NFT-ket nem olyan tárgyként látják, mint egy dal vagy egy kép, hanem VIP jegyként egy speciális rajongói klub számára, amelynek például Csak mindig legfeljebb 100 tagja van. De az ilyen konstrukciókat különböző művészek is kipróbálták az NFT-k előtt, és részben sikerrel használták.
Ami itt igazán új, nem feltétlenül az, amit a művészek csinálnak, hanem a rajongók: az NFT-k általában tetszés szerint tárgyalhatók. Azaz most vásárolok egy NFT-t, hogy szuperrajongó legyek 100 euróért abban a reményben, hogy 3 hónap alatt több pénzért eladhatom más rajongóknak. Bizonyos értelemben itt azt a dinamikát látjuk, amelyet már a keresett koncertjegyek viszonteladásakor is ismerünk, folytatódik a művészek és a rajongók társadalmi kapcsolatának számos más aspektusában.
Tehát minden bizonnyal felhasználhatja az NFT-ket a digitális objektumok bevételszerzésének új módjainak létrehozására, amelyeket gyakran nagyon olcsón lehet előállítani. De nem igazán írnám le ezt új üzleti modellként, inkább a régi gyakorlatok frissítéseként.
Hogyan keresnek pénzt a művészek az NFT-kkel?
Egyáltalán nem. Az NFT-ket nem euróval, dollárral vagy angol fonttal, hanem úgynevezett kriptovalutákkal kereskedik. Ezek szintén tisztán digitális „valuták”, amelyeket blokkláncokon kezelnek, kissé olyanok, mint egy videojátékban az” arany”. Az olyan kriptovalutákat, mint a Bitcoin vagy az éter, rendkívüli volatilitás jellemzi, ára órákon belül gyakran radikálisan (felfelé vagy lefelé) változik. Ezért a valuta fogalma is helytelen. A kriptovaluták szabályozatlan értékpapírok.
Az NFT bányászatához gyakran szüksége van a kriptográfiai pénznemre is. Ezeket megvásárolhatja egy olyan piacon, mint a Coinbase. Természetesen vannak díjak is. Az érdekelt felek ezután az NFT-t kriptográfiai valutával is megvásárolják. Ezután vissza kell cserélnie ezeket valódi pénzre (mert természetesen nem vásárolhat Bitcoinnal vagy éterrel a szupermarketben). Minden csere díjakhoz kapcsolódik, és mindig a szélsőséges ingadozások kockázatának van kitéve: eladtam az NFT-t az „1000 euró” értékért, de ha vissza akarom cserélni a megfelelő kriptográfiai pénznemet euróra, akkor csak úgy történik, hogy csak 700 eurót ér. Talán 1200.
Természetesen játszhatsz ebben a lottón, és remélheted, hogy egyre nagyobb összegeket kapsz a crypto pénznemedért, de amint a bevételektől függ, és egyszerre valódi pénzre van szükséged, a spekuláció nagyon gyorsan egzisztenciális fenyegetővé válik: egy Elon Musk tweetje vezethet ahhoz, hogy a crypto pénznem órákon belül elveszíti értékének 30% – át. Természetesen komoly tervezés nem lehetséges.
Kimberly Parker megnézte, hogy ki keres pénzt az NFT-kkel: rájött, hogy van néhány nagyon kevés rendkívül nagyra értékelt értékesítés, de az NFT-k értékesítésének túlnyomó többsége még a „pénzverés”költségeit sem téríti meg. És a csere díjak crypto valuta és vissza nem is tartalmazza. Az NFT értékesítése olyan, mint a lottójáték: valaki hetente egymilliót nyer. De százezrek egyáltalán nem nyernek semmit, és csak a tétel költségei vannak. A lottó megnyerésére való fogadás nem túl fenntartható stratégia.
Érdemes-e a zenerajongóknak exkluzív NFT-t vásárolni kedvenc művészeikből?
Mit kapsz valójában, ha veszel egy NFT? Vegyünk egy képet példaként. megvan az NFT a művész képéhez. Ez nem azt jelenti, hogy csak én látom a képet, mindenki más megnyithatja a böngészőben is. Tehát nem vásárolok valódi „exkluzív ingatlant”, tehát ha ez volt a tervem, akkor nincs értelme.
Ha spekulálni akarok és remélni, hogy más zenerajongók még mindig sokkal jobban akarják ugyanazt a digitális tárgyat, mint én, és pénzt tudok vele keresni, akkor ennek gazdasági értelme lehet, de hogy ez igazságot szolgáltat-e a művészeknek és magának a művészetnek, az egy másik kérdés.
A kérdés mindig az, hogy mit akarsz elérni? Valódi birtoklásról van szó a kizárólagos hozzáférés értelmében? A művészek pénzzel való támogatásáról van szó? Az első esetben az NFT-k nem érdemesek, a második esetben a PayPal-on keresztül történő átutalás vagy az olyan eszközök, mint a Patreon, állandó támogatása gyorsabb és általában olcsóbb lenne.
Nem akarom azt mondani, hogy soha nem lehet „érdemes” megvenni egy művész NFT-jét: a paraszociális kapcsolatok értékelése és kifejezése összetett és egyéni, mindenki másképp értékeli őket. De tisztán racionális okokból, a ma látott NFT-k többsége teljes humbug a rajongók számára. Szinte semmit sem kapsz.
Mitől függ az NFT-k menete?
Véletlen egybeesés. Piaci manipuláció. Szerencse. Itt nincs komoly módszer az árak becslésére vagy előrejelzésére, még sokkal kevesebb, mint a tőzsdén.